Przejdź do treści

Wizyta w ramach Projektu „Erasmus+ KA 210” I am private, I can fight for climate change via social media” w Selçuklu Special Education Vocational School, Konya, Turcja, 14-19 kwietnia 2024

Spotkanie projektowe w Selçuklu Özel Meslek Okulu Müdürü in Konya było dla uczestników cennym i niezapomnianym doświadczeniem wymiany międzykulturowej i edukacji ponad granicami.

Chociaż myślą przewodnią projektu jest edukacja ekologiczna oraz wykorzystanie social mediów do promocji i uświadamiania jak ważna jest nasza planeta oraz nasze wybory w codziennym życiu, to tureccy gospodarze podczas naszej wizyty zadbali również o aspekt naukowy, kulturowy, historyczny, kulinarny.

Uczestniczyliśmy w pokazie tańca, koncercie pieśni z czasów Imperium Osmańskiego oraz w ceremonii „Sema” – wypełnioną przejmującą muzyką i  tańcem – modlitwą wirujących derwiszy.

Część naukową wypełniła wizyta w Centrum Nauki, w którym eksperymentując, doświadczaliśmy sił fizyki i praw natury.

Integrując się z lokalną społecznością odwiedziliśmy jedno z lokalnych przedszkoli, oraz – co zostawiło niezatarte wrażenie – przepełniony gościnnością, przysmakami  i pyszną herbatką dom jednej z uczennic.

Historii uczyliśmy się podczas wizyty w Muzeum Mevlana, greckiej wiosce oraz w najstarszych na świecie wykopaliskach z neolitu w Çatalhöyük, które stanowią światowe dziedzictwo UNESCO.

Zorganizowano nam także warsztaty w szkole: malowanie na wodzie – ebru, zajęcia w pracowni ceramicznej, mieliśmy także okazję uczestniczyć w spotkaniu z doświadczonym dziennikarzem lokalnej prasy, który opowiadał nam o swoim zawodzie. Efektem wspólnej pracy był artykuł, który tego samego dnia ukazał się w lokalnej gazecie.

Dziękujemy Tureckiemu Zespołowi za tak intensywny i owocny, przepełniony masą emocji i wzruszeń, wzbogacający nasze doświadczenia czas .

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wizyty, dla chcących bardziej zgłębić temat zostawiamy linki do postów na szkolnym fb.

Zespół projektowy

https://www.facebook.com/zsnr16/posts/pfbid05i3rx1FEZ862ZhQYnvVj6WoN4SJfCYytcwre3hBdNvn1RUruX6qShw4BSgyeaoP6l?locale=pl_PL

https://www.facebook.com/zsnr16/posts/pfbid02JLCBoU6AutMw1LJb1V9qKN2sFYXXdQtG5q5V4VCzaHdgMkbmqYimFKJ1niEDvymnl?locale=pl_PL

https://www.facebook.com/zsnr16/posts/pfbid0iE554YaMMckCTGABcAkevqKbTecU2fosCM669eFxEx7Dopf89fAg5RzXRPsqWHncl?locale=pl_PL

Skip to content