XIII Rodzinne Warsztaty Plastyczne „Woskiem malowane”

XIII Rodzinne Warsztaty Plastyczne „Woskiem malowane”

„Pisanki, pisanki, jajka malowane,
nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek…”

Z uwagi na to, że Święta Wielkanocne to czas radości, spotkań w miłym gronie, dzielenia wspólnych wartości i kultywowania różnych tradycji, 16 marca br. odbyły się w naszej szkole XIII Rodzinne Warsztaty Plastyczne pt.: „Woskiem malowane”.
W tym roku zaprosiłyśmy do współpracy Panią Krystynę Cieśluk z Lipska nad Biebrzą – profesjonalną instruktorkę zdobienia jajek metodą batikową. Pani Krystyna zajmuje się pisankarstwem już 69 lat.
Uczestnicy warsztatów – nasi uczniowie i ich Rodzice, z zainteresowaniem wysłuchali ciekawej historii zdobienia jajek woskiem i pod fachowym okiem naszego gościa, samodzielnie wykonali barwne i oryginalne pisanki. Okazało się, że zdobienie jajek metodą batikową nie wymaga wiele czasu ani pieniędzy. Potrzebne są tylko jajka, kawałek pszczelego wosku i barwniki. Rozgrzany wosk nanosi się na skorupki specjalnymi „pisakami” – są to główki szpilek lub gwoździków wbitych w drewniane patyczki. Tak udekorowane jajka zanurza się następnie w barwnikach. Po osuszeniu można nanosić kolejne motywy, przez co uzyskuje się wzór na barwnym tle. Powtarzając tę czynność kilkakrotnie otrzymuje się wielobarwne pisanki. Ostatnim etapem jest usunięcie, przy pomocy ognia, wosku z jajka.
Wszyscy uczestnicy warsztatów wykazali się dużym talentem plastycznym, cierpliwością oraz precyzją, a radość z efektów swojej pracy była ogromna. Powstały przepiękne, barwne pisanki, które zdobiły nasze domy w czasie Świąt Wielkanocnych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
M. Nawrocka, J. Brzozowska,
A. Siwik-Ramatowska, B. Dworakowska