Obchody Światowego Dnia Bez Papierosa w naszej szkole

Obchody Światowego Dnia Bez Papierosa w naszej szkole

31 maja 2016 r. z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa i w ramach realizacji zadań konkursowych wynikających z udziału naszej szkoły w konkursie „Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń+” odbyło się w naszej szkole spotkanie dla uczniów pt. „Papierosom mówimy NIE”. Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi naszej młodzieży na zagrożenia wynikające z czynnego i biernego palenia tytoniu. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentacje na temat szkodliwości palenia papierosów, brali udział w quizie i innych proponowanych im zadaniach. Jak zwykle wykazali się dużą aktywnością i zaangażowaniem.
Dodatkowo spotkanie to było okazją do rozstrzygnięcia szkolnego konkursu plastycznego na plakat antynikotynowy. Nagrodzeni uczniowie tego samego dnia wzięli udział w prozdrowotnym happeningu promującym abstynencję nikotynową i zdrowy styl życia wśród naszej społeczności lokalnej. Z nagrodzonych plakatów przygotowaliśmy transparenty, z którymi wyszliśmy na ulice, częstując mijających nas przechodniów marchewkami zamiast papierosów. Hasła na transparentach : „Włącz myślenie – rzuć palenie”, „Nie pozwól życiu ulecieć z dymem”, „Witaminki zamiast nikotynki”, „Papierosy –nie, zdrowe odżywianie– tak”, „Nie pal! Nie truj!” manifestowały nie tylko naszą niechęć do tytoniu, ale także zdrowy styl życia. Musimy przyznać, że wzbudzaliśmy duże zainteresowanie, wiele osób wyraziło pochwałę i poparcie idei walki z uzależnieniem od nikotyny.
Na szczęście w dzisiejszych czasach większość ludzi rozumie jakie konsekwencje zdrowotne, społeczne, środowiskowe i ekonomiczne niesie ze sobą ten nałóg i palenie przestało już być modne. Niemniej jednak, takie akcje jak nasza są ciągle potrzebne, by uświadamiać innym, że dzięki palaczom czynnym, istnieją też niestety palacze bierni….

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
A. Siwik-Ramatowska
B. Dworakowska