Start Zajęcia pozalekcyjne

Zajęcia pozalekcyjne

XIII Rajd Mikołajkowy SKKT „Trampek”

XIII Rajd Mikołajkowy SKKT „Trampek”


Trzeciego grudnia uczestniczyliśmy w XIII Rajdzie Mikołajkowym, w ramach którego przemierzaliśmy ścieżkę przyrodniczo – leśną „Las Antoniukowski”. Poszukiwaliśmy wyznaczonych celów, korzystając z przygotowanych planów trasy. Szliśmy w kierunku północnym, ponieważ w tamtych stronach znajduje się Laponia oraz „siedziba” Świętego Mikołaja. Naszym zadaniem było obliczenie przebytej trasy na podstawie liczby kroków.

Podczas postojów dowiadywaliśmy się ciekawych rzeczy: o sposobach ustalania kierunku północnego, słupkach oddziałowych, „leśnych” miejscach mocy, świętych drzewach...

Uwieńczeniem wędrówki było ognisko z kiełbaskami, parująca herbata, wspólne śpiewanie oraz Mikołajkowe słodkie niespodzianki.

Rajd był nie tylko czasem aktywnego spędzania wolnych chwil, ale także okazją do integracji z innymi członkami PTTK, miłośnikami wędrówek.

Galeria PTTK RO Białystok: http://www.bialystok.pttk.pl/galeria.php

Zapraszamy do fotorelacji.

Do zobaczenia na kolejnej wędrówce!

Maria Bondar i Joanna Zalewska-Coldron

 

 

TEATR KUKIEŁKOWY NIBYLANDIA

 

Teatr kukiełkowy Nibylandia, działa od roku szkolnego 2009/2010. Od tego czasu udało się nam zrealizować dwa autorskie przedstawienia kukiełkowe: „Bajka na opak”, „To, co dobre”. Nasze spektakle mówią o wartościach uniwersalnych, takich, jak: przyjaźń, miłość, odwaga, siła prawdziwych uczuć, przywiązanie do tradycji, zaufanie, poszukiwanie celów życiowych, do których warto dążyć, druga szansa na poprawę negatywnych zachowań. Opowiadania, które przedstawiamy zawierają także nutę humoru oraz „złote dewizy życiowe”. Klasyczne postaci: Król, Królowa, Księżniczka, Czarownica, Rycerz, Pirat, i in. uwikłane w wydarzenia, jak z dzisiejszych czasów, sprawiają, iż treści przedstawienia nie są zupełnie oderwane od tego, z czym stykają się nasi aktorzy i widzowie. Piękną oprawę i niezbędny szlif dla naszych diamentów stanowi muzyka i scenografia.
Autorką scenariuszy przedstawień jest Pani Maria Borodziuk, pomysłodawcą i wykonawcą kukiełek jest Pani Joanna Zalewska-Coldron. Prześwietnymi aktorami, którzy ożywiają kukiełki i nadają bieg akcji, są uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Natomiast niezastąpionym narratorem, barwnie opowiadającym o perypetiach i dylematach bohaterów jest Pani Urszula Pawłowska. Razem tworzymy dobrany zespół, który już wiele osiągnął.

„Bajka na opak” – debiutanckie przedstawienie Nibylandii, wystawione zostało z okazji następujących wydarzeń:
•Premiera w szkole z okazji Mikołajek – 07.12.2009,
•Warsztaty plastyczne dla uczniów i ich rodziców pt.: „Upominki na każdą okazję” – styczeń 2010,
•Przegląd Teatrów Kukiełkowych w MDK w Białymstoku – 22.04.2010,
•Dzień Dziecka 2010 – Dział Zbiorów Specjalnych Książnicy Podlaskiej. Widzami byli drugo – i trzecioklasiści szkoły podstawowej,
•Katarzynki i Andrzejki w DPS Zaścianki – 23.11.2010.
„To, co dobre” po raz pierwszy zaprezentowaliśmy z okazji Dnia Matki (26.05.2011), następnie jak, w roku poprzednim, obdarowaliśmy swoim występem także gości Działu Zbiorów

Specjalnych Książnicy Podlaskiej, z okazji Dnia Dziecka.
Uczniowie, z którymi współpracujemy, mimo zmęczenia i trudności regularnych prób, doskonale wywiązują się z podjętych zobowiązań. Są zdyscyplinowani, cierpliwi, konsekwentni. Potrafią pracować nad sobą i powierzonymi rolami dla dobra przedstawienia. Aktorstwo przynosi im wiele satysfakcji oraz sposobność afirmacji własnej osoby, potwierdzenie posiadanych talentów, zaś występy uczą zachowań prospołecznych, dawania innym radości.

Tekst: Joanna Zalewska-Coldro

 

WYJAZD DO SOKOLARNI


17 maja SKKT odwiedziło Muzeum wsi w Jurowcach. Podczas pokazowej lekcji, w pięknych okolicznościach przyrody poznaliśmy zwyczaje sokołów, jastrzębi oraz sów. Oswojone drapieżniki wcale nie są takie groźne, niektórzy z nas nawet odważyli się ich dotknąć!

 

 

Gwiazdka w skansenie 2015


W ramach wprowadzenia w przedświąteczny nastrój, liczna grupa reprezentantów Szkoły Przysposabiającej do Pracy udała się do muzeum wsi w Jurowcach. W ramach "Gwiazdki w skansenie" uczestniczyliśmy w wielu aktywnościach. Na wstępie grupa studentów z wydziału aktorskiego przedstawiła nam oryginalną wersję jasełek. Następnie zaprezentowano nam stół wigilijny z tradycyjnymi staropolskimi potrawami. Poznaliśmy także  technikę wypiekania opłatka. Jako działania warsztatowe wykonywaliśmy pocztówki metodą drzeworytu oraz regionalne stroje kolędników. Zapraszamy do fotorelacji

 

XII Rajd Mikołajkowy

 

Dzień przed Mikołajkami – 05.12.2015 – członkowie SKKT “Trampek” wzięli udział w XII Rajdzie Mikołajkowym zorganizowanym przez PTTK Białystok. Trasa rajdu przebiegała przez następujące miejscowości: Grabówka – Krasna Rzeczka – Ciasne.

Podczas rajdu, oprócz aktywnego spędzania czasu mogliśmy poznać innych  miłośników pieszych wędrówek oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat puszczy, drzew, roslin i zwierząt leśnych.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz zachęcamy do wspólnego wędrowania.

Maria Bondar

Joanna Zalewska-Coldron

 

 

Śladami Hetmana Branickiego

 

Dnia 29.05.2015 członkowie SKKT oraz inni uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w queście zorganizowanym przez Muzeum Wojska w Białymstoku. Bohaterem questu był Jan Klemens Branicki. Zadaniem uczestników było zbieranie liter ukrytych na trasie questu i odgadnięcie hasła. Trasa wędrówki, na której znajdowaliśmy zadania,  prowadziła miejscami związanymi z postacią Hetmana. Mimo, iż odgadnięcie hasła stanowiło dla naszej grupy nielada wyzwanie, podołaliśmy mu. Abyście i wy mogli podążyć śladami Hetmana Branickiego zapraszamy do obejrzenia fotografii. Miłego odbioru. Pozdrawiamy

Maria Bondar, Barbara Dworakowska, Joanna Zalewska - Coldron

 

 

Warsztaty LEGO

 

Dnia 13 lutego 2015 grupa SKKT "Trampek" oraz inni uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w warsztatach LEGO. Odbyły się one w Centrum Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się m.in.: Dlaczego cerkiew ma kopuły, a kościół strzeliste wieże? Co to jest minaret? Gdzie modlą się Żydzi?

Kulminacyjnym punktem zajęć była próba konstrukcji własnej budowli z klocków Lego. Pomocne były zdjęcia, instrukcje oraz wskazówki praktyczne instruktorów prowadzących warsztat. Jednak najważniejsze były chęci oraz własne pomysły budowniczych.

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji.

Joanna Zalewska-Coldron

 

 

Wycieczka na strzelnicę

 

20 stycznia 2015 członkowie SKKT „Trampek” wraz z koleżankami i kolegami wyruszyli do Strzelnicy Sportowej Kaliber. Dla wielu uczestników był to pierwszy kontakt ze strzelectwem sportowym. Aby oddać strzał, trzeba było skoncentrować się, uważnie słuchać i wykonywać instrukcje prowadzącego, przeładować wiatrówkę, dokładnie wycelować i ... piff paff !!! Trafić do swojej tarczy.

Zapraszamy do obejrzenia kilku ujęć z naszej wyprawy (tutaj także liczy się cel i oko).

Joanna Zalewska-Coldron

 

 

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

 

Dnia 23 września 2014 członkowie SKKT „Trampek”, oraz inni uczniowie naszej szkoły, rodzice i nauczyciele mieli okazję odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Jest to niezwykłe miejsce, gdzie można ciekawie, interaktywnie i doświadczalnie poznawać znajdujące się tam wystawy stałe, a także Teatr Wysokich Napięć oraz Teatr Robotyczny i ogród na dachu. W Koperniku można spędzić wiele godzin nie nudząc się. Eksponaty można dotykać, uruchamiać, eksperymentować. To koniecznie trzeba samemu przeżyć i zobaczyć! Ale, póki co zapraszamy na fotorelację:Dziękuję i pozdrawiam

Joanna Zalewska-Coldron

 

 

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne (SKKT)

 


W roku szkolnym 2009/2010 przy Zespole Szkół Nr 16 w Białymstoku powstał Szkolny Klub Krajoznawczo Turystyczny, skupia on miłośników turystyki i krajoznawstwa oraz pieszych wędrówek. Patronuje nam lokalny oddział PTTK. Głównym założeniem SKKT jest promocja aktywnego spędzania wolnego czasu. Wspólne rajdy sprzyjają także integracji z innymi uczestnikami wędrówek (uczniami szkół specjalnych i masowych na różnym etapie kształcenia a także studentami). Wszyscy Członkowie SKKT posiadają legitymacje członkowskie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczo Turystycznego, które uprawniają do rabatów w określonych regionach turystycznych naszego kraju.

 

Wycieczka do Wioski Indiańskiej

23 maja wyruszyliśmy śladami rdzennych miszkanców Ameryki Północnej, trop urywa się w Jurowcach...:) Uczniowie mieli okazję poznać tradycje i zwyczaje Indian oraz spróbować swoich sił w łucznictwie, strzelnictwie oraz przciąganiu liny.

 

Pożegnanie zimy – Marzanna 2011

9 kwietnia wyruszyliśmy do Supraśla, w poszukiwaniu oznak wiosny.  Trasa rajdu obejmowała 5 kilometrów, podczas których obserwowaliśmy budzącą się do życia przyrodę. Aby tradycji stało się zadość, jako symbol pożegnania zimy została utopiona marzanna. Spotkanie zakończyło ognisko z kiełbaskami i uśmiechem na ustach. Żegnaj zimo na rok!

zobacz fotorelację

 

Kulig po Puszczy Knyszyńskiej luty 2011

 


 

Grill integracyjny styczeń 2011

 


 

Rajd szlakiem Pamięci Narodowej listopad 2010