Start Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń+

Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń+

Certyfikat „Bezpieczna Szkoła +”

 

Z przyjemnością informujemy, iż dzięki efektywnej współpracy nauczycieli oraz ogromnemu zaangażowaniu uczniów nasza szkoła otrzymała certyfikat „Bezpieczna Szkoła +”. Za owocną współpracę serdecznie dziękujemy.

J. Brzozowska, B. Dworakowska, M. Nawrocka

 

 

Konkurs „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń + IV edycja”


Konkurs Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń +, w którym nasza placówka brała udział w okresie od 31.03.2016 r. do 15.12.2016 r. dobiegł końca. Poniżej umieszczamy zbiorczą informację o wykonaniu zadań przewidzianych regulaminem konkursu.
Zespół konkursowy


Zadanie 1.
Zorganizowanie spotkań uczniów z przedstawicielami Straży Pożarnej oraz przeprowadzenie praktycznych zajęć z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Wykonanie:
1. Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, uczestniczyli w wycieczce do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 w Białymstoku, podczas której zapoznali się:
z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną,
sposobami alarmowania,
sposobami zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem,
z numerami alarmowymi.
2. W ramach działań praktycznych z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego odbyła się próbna ewakuacja szkoły z udziałem przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. Uczniowie oraz pracownicy naszej placówki mieli okazję przećwiczyć zastosowanie procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Więcej…

 

„Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń +”

 

Dnia 6 czerwca 2016 r., w ramach konkursu „Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń +” odbyło się wyjście do Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych ETAP w Białymstoku. Zajęcia pt. „Uzależnienia - jak można ich uniknąć” przeprowadzone zostały przez pracujących tam terapeutów, bez obecności nauczycieli. Spotkanie, na którym nasi uczniowie wykazali się dużą aktywnością, było pozytywnie przez nich odebrane. Młodzież wyszła z zajęć w dobrych nastojach, z dużą ilością wiedzy, informacji i przykładów skłaniających do przemyśleń.

Monika Nawrocka


 

 

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA BEZ PAPIEROSA W NASZEJ SZKOLE


31 maja 2016 r. z okazji Światowego Dnia Bez Papierosa i w ramach realizacji zadań konkursowych wynikających z udziału naszej szkoły w konkursie "Bezpieczna szkoła-bezpieczny uczeń+” odbyło się w naszej szkole spotkanie dla uczniów pt. "Papierosom mówimy NIE”. Głównym celem spotkania było zwrócenie uwagi naszej młodzieży na zagrożenia wynikające z czynnego i biernego palenia tytoniu.  Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentacje na temat szkodliwości palenia papierosów, brali udział w quizie i innych proponowanych im zadaniach. Jak zwykle wykazali się dużą aktywnością i zaangażowaniem.
Dodatkowo spotkanie to było okazją do rozstrzygnięcia szkolnego konkursu plastycznego na plakat antynikotynowy. Nagrodzeni uczniowie tego samego dnia wzięli udział w prozdrowotnym happeningu promującym abstynencję nikotynową i zdrowy styl życia wśród naszej społeczności lokalnej. Z nagrodzonych plakatów przygotowaliśmy transparenty, z którymi wyszliśmy na ulice, częstując mijających nas przechodniów marchewkami zamiast papierosów. Hasła na transparentach : "Włącz myślenie - rzuć palenie”, "Nie pozwól życiu ulecieć z dymem”, "Witaminki zamiast nikotynki”, "Papierosy –nie, zdrowe odżywianie– tak”, "Nie pal! Nie truj!” manifestowały nie tylko naszą niechęć do tytoniu, ale także zdrowy styl życia. Musimy przyznać, że wzbudzaliśmy duże zainteresowanie, wiele osób wyraziło pochwałę i poparcie idei walki z uzależnieniem od nikotyny.  
Na szczęście w dzisiejszych czasach większość ludzi rozumie jakie konsekwencje zdrowotne, społeczne, środowiskowe i ekonomiczne niesie ze sobą ten nałóg i palenie przestało już być modne. Niemniej jednak, takie akcje jak nasza są ciągle potrzebne, by uświadamiać innym, że dzięki palaczom czynnym, istnieją też niestety palacze bierni….

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
A.    Siwik-Ramatowska
B.    Dworakowska

 


 

„Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń +”

 

Dnia 19 maja 2016 r., w ramach konkursu „Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń +”, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadance na temat bezpieczeństwa podczas lekcji wychowania fizycznego z elementami pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie poprowadziła pani Natalia Modzalewska i pani Urszula Jarończyk. Na szkolnej sali gimnastycznej przedstawione zostały symulacje niebezpiecznych sytuacji, które mogą się zdarzyć podczas lekcji w-fu. Przećwiczono także sposoby udzielania pomocy poszkodowanym, w przypadku na przykład krwotoku z nosa, skręcenia kostki czy utraty przytomności. Prowadzące spotkanie zwróciły szczególną uwagę na konieczność przestrzegania zasad bezpieczeństwa, o których nauczyciel zawsze przypomina młodzieży przed kolejnymi zajęciami. Współpraca z prowadzącym lekcję, wykonywanie jego poleceń, odpowiedni strój, w znaczny sposób zmniejszają ryzyko zagrożeń, które mogą nas czekać na zajęciach wychowania fizycznego. Jednocześnie przestrzeganie ustalonych reguł pozwala cieszyć się współzawodnictwem, poznawać nowe formy ruchu, jednym słowem dbać o lepsze samopoczucie. Wszyscy bowiem wiemy, że sport to samo zdrowie.
Dziękujemy Natalii Martyniuk, Jolancie Sakowicz i Magdalenie Michalskiej - uczennicom Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi
w Białymstoku, które wzięły czynny udział w spotkaniu i wspierały naszych podopiecznych w zdobywaniu nowej wiedzy oraz doświadczeń.
Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

 

Joanna Brzozowska

 

 

SPOTKANIE Z KULTURĄ CZECZEŃSKĄ


Realizując zadania konkursowe "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń +” w dn. 27.04.2016 r. zorganizowano w naszej szkole "Spotkanie z kulturą czeczeńską”.

Mimo tego, że na terenie województwa podlaskiego jest wielu Czeczenów i uchodźców różnych narodowości, wielokulturowość jest to wciąż tematyka trudna, niekiedy kontrowersyjna. Aby przybliżyć naszym uczniom zagadnienia związane z edukacją międzykulturową i uwrażliwić ich na potrzeby drugiego człowieka, zaprosiłyśmy tego dnia dwie panie z Fundacji Dialog - Panią Elżbietę Chołko i Panią Satsitę Shadieva. Panie wykorzystując prezentację multimedialną, różne krótkie filmy oraz swoje doświadczenia przekazały nam podstawowe i najistotniejsze zagadnienia na temat uchodźców z Czeczenii i republik sąsiadujących z Czeczenią. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wspomnień Pani Satsity, która pochodzi z Inguszetii. Opowiadała o wierze, tradycjach kulinarnych, wyznawanych wartościach. Uczniowie oraz nauczyciele aktywnie brali udział w spotkaniu, często zadawali pytania. To była świetna okazja do poznania bliżej kultury osób, których tak często widzimy na ulicach naszego miasta, w naszych blokach czy sklepach. Na zakończenie spotkania była słodka niespodzianka - chałwa. Jest to tradycyjny deser czeczeński, który Pani Satsita przygotowała wspólnie z uczniami z klasy II g oraz uczennicami: Justyną Wasiluk z I e i Dorotą Popławska z III g, na warsztatach kulinarnych poprzedzających bezpośrednio prelekcję. Poniżej zamieszczamy przepis na ten smakołyk, który tak bardzo przypadł wszystkim do gustu.

Jednocześnie zachęcamy wszystkich Nauczycieli, Uczniów i Rodziców do aktywnego udziału w zbiórce artykułów papierniczych oraz słodyczy na rzecz dzieci z Ośrodka dla Uchodźców w Białymstoku. Zbiórka trwa do 20 maja. Prezenty można składać do oznaczonego pudełka w pokoju nauczycielskim lub bezpośrednio u organizatorów: Alicji Siwik- Ramatowskiej i Barbary Dworakowskiej. Podarujmy dzieciom odrobinę radości z okazji Dnia Dziecka.

A. Siwik-Ramatowska
B. Dworakowska


PRZEPIS NA CHAŁWĘ

Składniki na ciasto:

5 jajek

duża szczypta soli

duża szczypta sody oczyszczonej

opakowanie cukru waniliowego

pół kg mąki (dosypywać w razie potrzeby)

olej do smażenia

Składniki na syrop:

pół kg cukru

woda ( tyle, by wystawała ponad cukier na grubość palca)

pół cytryny

Sposób wykonania:

Przygotować syrop. Zagotować wodę z cukrem i cytryną, zmniejszyć ogień i gotować jeszcze ok. pół godziny, często mieszając.

Z podanych składników wyrobić ciasto, następnie rozwałkować je bardzo cienko. Ciasto pokroić w cieniutkie paseczki o długości ok. 2 cm. Smażyć na rozgrzanym głębokim oleju. Po usmażeniu całego ciasta, zalać wszystko ciepłym syropem, wymieszać, ugnieść i odstawić do zastygnięcia.

Opcjonalnie można dodać wiórki kokosowe, bakalie, orzechy itp.

SMACZNEGO

 

 

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ


Dnia 19.04.2016 r. w ramach konkursu ,,Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń +” uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, uczestniczyli w wycieczce do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 w Białymstoku.
Dzięki uprzejmości Panów Strażaków mogliśmy zwiedzić budynek i poszerzyć swoją wiedzę o ciekawe informacje dotyczące ich pracy. Zaprezentowany został sprzęt pożarniczy używany do ratowania ludzkiego życia i mienia. Uczniowie mogli zasiąść
za kierownicą wozu strażackiego. Wiele emocji wzbudził pokazowy zjazd strażaka
po ześlizgu. Ponadto uczestnicy wycieczki wysłuchali pogadanki o tym, jak trudny, odpowiedzialny i niebezpieczny jest zawód strażaka oraz jak należy się zachować, gdy jest się świadkiem pożaru.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem, a także utrwalenie znajomości numerów alarmowych - 998 i 112.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Joanna Brzozowska

 

 

TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM


W dniu 5.04.2016 r. w ramach realizacji zadań konkursowych ,,Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń +”, odbył się w naszej szkole Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. To już IX edycja konkursu, który co roku wzbudza duże zainteresowanie naszych uczniów.

Głównym celem turnieju było przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera, rowerzysty. Poruszona została też tematyka pomocy przedmedycznej w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami lub uczestnikami wypadku drogowego. Utrwalone zostały również numery telefonów alarmowych. Uczniowie jak zwykle bardzo chętnie zgłaszali się do zadań konkursowych. Za każdą dobrą odpowiedź, poprawnie wykonane polecenie otrzymywali słodki upominek.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
M. Perkowski, J. Brzozowska, M. Nawrocka,
A. Siwik-Ramatowska, A. Tylman-Guziejko, N. Modzelewska