Start

Strona Główna

Dzień chorwacki w ZS nr 169 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać bliżej kulturę i zwyczaje Chorwacji, w ramach cyklu zajęć "Wędrówki po Europie". Chociaż jest to kraj bałkański to jednak kulturowo bardzo zbliżony do naszego. Nawet język chorwacki chwilami przypomina nasz, Polski. W ramach zajęć uczniowie obejrzeli multimedialną prezentację na podstawie której drużynowo odpowiadali na pytania w programie ZONDLE. Następnie wszyscy uczyliśmy się wiązać krawat, tradycyjnym węzłem windsor. Chorwacja słynie z olejków eterycznych, nie mogło ich więc też zabraknąć, uczniowie rozpoznawali poszczególne zapachy, i wcale nie przysporzyło im to wielu trudności. Recykling jest w modzie, więc jeszcze tylko kreatywne układanie napisów i pełni nowych informacji możemy czekać na kolejne zajęcia z cyklu "Wędrówek..."


Maria Bondar, Urszula Jarończyk

 


 

Dzień Portugalski

 

Dnia 20.04.2016 w szkole odbył się Dzień Portugalski z cyklu spotkań "Wędrówki po Europie". Dzień Portugalski inspirowany był udziałem w kursie pt. Europeans sharing views - Making sense of the world through mutimedia (multimedia w edukacji), który odbył się w miejscowości Almada, położonej niedaleko Lizbony – stolicy  Portugalii.

Dzień Portugalski dedykowany był uczniom naszej szkoły, a zrealizowany w ramach lokalnych działań projektowych Erasmus+ "Nowoczesna edukacja…".
Aby poznać kulturę i tradycje oraz podstawowe informacje o Portugalii przedstawiliśmy uczniom Prezi http://prezi.com/rztwoqhx1n2o/?utm_campaign=share&utm_medium=copy&rc=ex0share
oraz filmy wyprodukowane podczas kursu w Almadzie.
Następnie realizowaliśmy zajęcia artystyczne inspirowane tradycjami i kulturą portugalską. Wykorzystywaliśmy materiały i symbole popularne w Portugalii, takie jak korek, glina, kogut, winogrona, ryba, płytki ceramiczne, fado, karnawał, itp.
Mieliśmy także okazję sprawdzić nasze wiadomości o Portugalii losując pytania za pomocą Ranodom Picker.
Doskonałym zwieńczeniem spotkania była parada karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie  przebrani w kostiumy z surowców wtórnych.

 

Dziękuję za uwagę i zapraszam do obejrzenie foto galerii.
Joanna Zalewska-Coldron

 


 

SPOTKANIE Z KULTURĄ CZECZEŃSKĄ


Realizując zadania konkursowe "Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń +” w dn. 27.04.2016 r. zorganizowano w naszej szkole "Spotkanie z kulturą czeczeńską”.

Mimo tego, że na terenie województwa podlaskiego jest wielu Czeczenów i uchodźców różnych narodowości, wielokulturowość jest to wciąż tematyka trudna, niekiedy kontrowersyjna. Aby przybliżyć naszym uczniom zagadnienia związane z edukacją międzykulturową i uwrażliwić ich na potrzeby drugiego człowieka, zaprosiłyśmy tego dnia dwie panie z Fundacji Dialog - Panią Elżbietę Chołko i Panią Satsitę Shadieva. Panie wykorzystując prezentację multimedialną, różne krótkie filmy oraz swoje doświadczenia przekazały nam podstawowe i najistotniejsze zagadnienia na temat uchodźców z Czeczenii i republik sąsiadujących z Czeczenią. Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali wspomnień Pani Satsity, która pochodzi z Inguszetii. Opowiadała o wierze, tradycjach kulinarnych, wyznawanych wartościach. Uczniowie oraz nauczyciele aktywnie brali udział w spotkaniu, często zadawali pytania. To była świetna okazja do poznania bliżej kultury osób, których tak często widzimy na ulicach naszego miasta, w naszych blokach czy sklepach. Na zakończenie spotkania była słodka niespodzianka - chałwa. Jest to tradycyjny deser czeczeński, który Pani Satsita przygotowała wspólnie z uczniami z klasy II g oraz uczennicami: Justyną Wasiluk z I e i Dorotą Popławska z III g, na warsztatach kulinarnych poprzedzających bezpośrednio prelekcję. Poniżej zamieszczamy przepis na ten smakołyk, który tak bardzo przypadł wszystkim do gustu.

Jednocześnie zachęcamy wszystkich Nauczycieli, Uczniów i Rodziców do aktywnego udziału w zbiórce artykułów papierniczych oraz słodyczy na rzecz dzieci z Ośrodka dla Uchodźców w Białymstoku. Zbiórka trwa do 20 maja. Prezenty można składać do oznaczonego pudełka w pokoju nauczycielskim lub bezpośrednio u organizatorów: Alicji Siwik- Ramatowskiej i Barbary Dworakowskiej. Podarujmy dzieciom odrobinę radości z okazji Dnia Dziecka.

A. Siwik-Ramatowska
B. Dworakowska


PRZEPIS NA CHAŁWĘ

Składniki na ciasto:

5 jajek

duża szczypta soli

duża szczypta sody oczyszczonej

opakowanie cukru waniliowego

pół kg mąki (dosypywać w razie potrzeby)

olej do smażenia

Składniki na syrop:

pół kg cukru

woda ( tyle, by wystawała ponad cukier na grubość palca)

pół cytryny

Sposób wykonania:

Przygotować syrop. Zagotować wodę z cukrem i cytryną, zmniejszyć ogień i gotować jeszcze ok. pół godziny, często mieszając.

Z podanych składników wyrobić ciasto, następnie rozwałkować je bardzo cienko. Ciasto pokroić w cieniutkie paseczki o długości ok. 2 cm. Smażyć na rozgrzanym głębokim oleju. Po usmażeniu całego ciasta, zalać wszystko ciepłym syropem, wymieszać, ugnieść i odstawić do zastygnięcia.

Opcjonalnie można dodać wiórki kokosowe, bakalie, orzechy itp.

SMACZNEGO

 


 

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ


Dnia 19.04.2016 r. w ramach konkursu ,,Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń +” uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami, uczestniczyli w wycieczce do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 w Białymstoku.
Dzięki uprzejmości Panów Strażaków mogliśmy zwiedzić budynek i poszerzyć swoją wiedzę o ciekawe informacje dotyczące ich pracy. Zaprezentowany został sprzęt pożarniczy używany do ratowania ludzkiego życia i mienia. Uczniowie mogli zasiąść
za kierownicą wozu strażackiego. Wiele emocji wzbudził pokazowy zjazd strażaka
po ześlizgu. Ponadto uczestnicy wycieczki wysłuchali pogadanki o tym, jak trudny, odpowiedzialny i niebezpieczny jest zawód strażaka oraz jak należy się zachować, gdy jest się świadkiem pożaru.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem, a także utrwalenie znajomości numerów alarmowych - 998 i 112.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Joanna Brzozowska

 


 

TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM


W dniu 5.04.2016 r. w ramach realizacji zadań konkursowych ,,Bezpieczna Szkoła-Bezpieczny Uczeń +”, odbył się w naszej szkole Turniej Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. To już IX edycja konkursu, który co roku wzbudza duże zainteresowanie naszych uczniów.

Głównym celem turnieju było przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym w charakterze pieszego, pasażera, rowerzysty. Poruszona została też tematyka pomocy przedmedycznej w sytuacji, gdy jesteśmy świadkami lub uczestnikami wypadku drogowego. Utrwalone zostały również numery telefonów alarmowych. Uczniowie jak zwykle bardzo chętnie zgłaszali się do zadań konkursowych. Za każdą dobrą odpowiedź, poprawnie wykonane polecenie otrzymywali słodki upominek.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
M. Perkowski, J. Brzozowska, M. Nawrocka,
A. Siwik-Ramatowska, A. Tylman-Guziejko, N. Modzelewska

 


 

BEZPIECZNA SZKOŁA — BEZPIECZNY UCZEŃ +


W okresie od 31 marca 2016 r. do 15 grudnia 2016 r. nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń + IV Edycja” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.


Celem konkursu jest szeroko rozumiana poprawa bezpieczeństwa uczniów w szkole, jak i poza nią. Podczas konkursu będziemy realizowali następujące zadania:


1.Zorganizowanie spotkań uczniów z przedstawicielami Straży Pożarnej oraz przeprowadzenie praktycznych zajęć z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.


2.Pogadanka z uczniami nt. „Bezpieczeństwo w mojej szkole. Jakie zagrożenia mogą nasz czekać na zajęciach w-f”.


3.Mój wolny czas w cyberprzestrzeni.


4.„Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży.”


5.Działania na rzecz społeczności lokalnej, np. pomoc osobie starszej, akcja sprzątanie parku itp.


6.„Bądź bezpieczny w sieci” – stworzenie wspólnie z uczniami wytycznych/regulaminu/podpowiedzi jak bezpiecznie korzystać z Internetu.


7.Opracowanie zbioru zasad i reguł, dotyczących zachowań w środowisku szkolnym oraz konsekwencji ich nieprzestrzegania.


8.Wspólne przygotowanie przez uczniów i nauczycieli przykładowych programów rówieśniczych, np. pomoc koleżeńska w nauce, rówieśniczy doradcy, czy rówieśniczy mediatorzy itp.


9. „Dlaczego nasza szkoła ma dobry klimat?”

 

Joanna Brzozowska i Barbara Dworakowska

 
Więcej artykułów…